Ateş ölçen Akıllı Saat var mı?

Bu yazı şimdiye kadar 1314kez okundu!

Ateş ölçen Akıllı Saat var mı?

Akıllı Saat

Akıllı saatler nabzı ölçer , stres seviyesini , kandaki oksijen oranını, uyku düzeninizi ölçebiliyor peki Ateş ölçen Akıllı Saat var mı ? Yada Tansiyon , şeker ölçebilen ? Bana bunlarla mı gel diyorsun ?

Araştırma sonrası akıllı saat üreticilerinden pek adını duymadığınızı düşündüğüm,  Q Watch adlı bir şirketin yaşlılar için akıllı saat ,kişisel alarmı geliştirdiğini öğrendim. Ayrıca yukarıda belirttiğim bazı konular hakkında gelişme olup olmadığını. Bazıları yapılabilir, bazıları kullanışlı, bazıları sadece bir show. Kulağa hoş geliyorlar ve iyi satabiliyorlar ama gerçekten ne kadar kullanışlılar ?

Sıcaklık sensörü

Ateş ölçen yani vücud ısısını ölçen bir saat olması için sıcaklık sensörü olması gerekir. Birinin bileğinin sıcaklığını oldukça kolay bir şekilde ölçebilir. Kolayca ölçemediğiniz şey, birinin gerçek vücud sıcaklığıdır.

Birisinin sıcaklığının sürekli izlenmesi neredeyse hiç yararlı değildir. Birinin bileğinin sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu izlemek ne işe yarar? Ellerin yıkanması, sonuçta değişikliğe pek tabii neden olur. Güneşte uzanırlarsa yada vakit geçirilirse yüksek ateş çıkar. Bunların hiçbiri işe yaramaz. Düşünün ki bu tarz bir akıllı saatin acil servislerle otomatik haberleştiğini.  Özetle bilekte ateş ölçer sensör olması mantıklı değil.

Ateş ölçen Akıllı Saat var mı?
Ateş ölçen Akıllı Saat var mı?

Ateş ölçen Akıllı Saat var mı? | Tayfunca Teknoloji

Kan Basıncı

Teorik olarak bu yararlı olsa da, teknik olarak çok zordur. Doğrudan radyal arterin üzerine yerleştirilmiş bir dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır. Dönüştürücüyü ~ 1 cm’lik bir hedefte tutacak bir saat bandı tasarlamak zor olurdu. Ek olarak çoğu BP, arterin basınçlı bir manşetle tıkanmasıyla ölçülür. Bu iki problem getirir. Saat bandına dahil edilen şişirilebilir bir manşet tasarlamak (kan basıncı algılama dönüştürücüsünün proksimalidir) oldukça zordur. Daha sonra minyatür kompresörü çalıştırabilecek bir akü kaynağına sahip olmak. Basit bir enerji kaynağı olan batarya ile bunu başarmak zor. Büyük olasılıkla bunu yapmanın yolu, (aşina olunmayan) bazı son teknoloji ultrasonik dalga teknolojisini içerecektir. Tansiyonunuz gün boyunca çılgınca dalgalanıyor. Bu normal. Sürekli ölçmek de bir yerde insanı hastalık hastası yapmaz mı ?

Kalp Atış Hızı

Ölçmek için yeterince basit. Birçok akıllı saat zaten ölçebiliyor. Bir fitness tutkunu iseniz, o zaman maksimum kalp atışınızı bilmek ve o noktaya kadar egzersiz temponuzu yükseltme amacınız olabilir. Egzersiz yapıp bunun ölçülebilmesi de sonuç verecektir. Bunun dışında gerçekten kalp atışını bilmesi gerekenler de var.

Kalp hızı dalgalanan, PSVT ve atriyal fibrilasyon gibi durumlar , kalp problemleri olan bir alt grup vardır. Bu hastalar kalp atış hızlarının hızlı olup olmadığını bilmekten yararlanabilir. Çoğu zaman hastalar bunu% 99 biliyor ve kendi nabzını saymaya bile gerek duymazlar. Çok hızlı olduğunda hissedebilirler. Çok hızlı veya çok yavaş olup olmadığını bize bildiren alarmlı bir kalp monitörü bu hastalar için kullanılır. Elektrotlar genellikle hastaya yapıştırıcı ile tutturulur. Ziyaretleri sırasında sürekli olarak alarm birkaç kez kalibrasyon için tetiklenir. Genellikle yatakta oturduklarında veya tuvalete yürüdüklerinde EKG uçlarından birini çıkarırlar. Elektrotlardan birinin ritmi almadığında her seferinde bir alarm sinyali gönderir. Ambulans her seferinde yanlış alarm için giderse tabii ki büyük sıkıntı olur.